Hampshire, pe locul 4 la Ironman National

31 August 2022

Riderul Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing, RJ Hampshire, a facut o demonstratie de forta in Crawfordsville, Indiana, ocupand pozitia a 4-a la general la clasa 250MX in penultima runda din Campionatul AMA Pro Motocross 2022.

Hampshire a venit plin de entuziasm la Ironman dupa ce a cucerit prima sa victorie 250MX pe acest an in runda anterioara. Cu un rezultat solid in calificari pe 8, el s-a pozitionat bine pentru Moto 1 si a dus motocicleta Husqvarna FC 250 direct pe podium. A dus o lupta grea pentru a se mentine al treilea, apoi a schimbat locurile de mai multe ori pana sa ajunga pe locul al doilea. Cu un start in top 10 in Moto 2, Hampshire s-a luptat cot la cot cu colegul de echipa, Swoll, in primele ture inainte de a ajunge pe locul sase la jumatatea cursei. Determinat sa ajunga in top 5, Hampshire a continuat sa preseze si s-a clasat pe locul 4 la moto si pe 4 general pentru weekend.

„Inca un weekend plin”, a spus Hampshire. „Am fost buni intreaga zi si am avut viteza. Sunt entuziasmat ca sunt din nou aici. Sper sa fie mai bine weekendul viitor”.

In Moto 1, Swoll a avut un start puternic. Totusi, a avut ghinion dupa cateva ture cand s-a rasturnat, ajungand inapoi pe pozitia 19. Motivat sa recastige pe cat de mult posibil, s-a pus la treaba navigand pe solul argilos si urmarind indeaproape concurenta. Pana la jumatatea cursei, a urcat pe locul 13 si, in final, s-a clasat pe 11. Swoll a reusit un scor combinat de 11-8 in Indiana.

„Am avut un start decent in prima runda”, a spus Swoll. „Moto 2 a fost ok, dar am pierdut un pic ritmul. Ma voi concentra asupra rundei finale”.

Talon Hawkins, dupa o saptamana incununata de succes la Loretta Lynn, in Campionatul AMA Amateur National Motocross, a colectat un scor de 21-29. Chiar daca prabusirea din ultimul tur l-a trimis pe ultimele locuri, tanarul rider a fost capabil sa urce in sa si sa termine cursa. „A fost al doilea meu raliu Pro National si incerc sa ma imbunatatesc de fiecare data. Saptamana aceasta ne intoarcem la antrenamente”.

Colegi de echipa la clasa 450MX, Malcolm Stewart si Dean Wilson inca incearca sa isi gaseasca ritmul dupa o revenire tarzie in sezon dupa accidentare. Cei doi au aratat ca lucrurile merg in directia buna, fiecare capturand cel mai bun finis al sau in Moto 2. Stewart, calificat pe locul 9, a venit in prima runda cu sperante mari. El a oscilat pe parcursul cursei intre locul 10 si 11, stabilindu-se in cele din urma pe 11. Stewart ocupa pozitia a opta generala la etapa nationala Ironman.

Urmatorul eveniment (Runda 12): 3 septembrie – Fox Raceway II National – Pala, California

Rezultate runda 11: Ironman National